יום שבת, 11 בפברואר 2017

עם שוך המערכת

כבר ארבע מערכות שלג ידענו השנה במקום מגורינו החדש. בשנה שעברה התגוררנו זמנית באחד הישובים החמים במכורה, ועם בוא הקיץ העתקנו מגורנו למקום של קבע, והוא קרוב לודאי הישוב העברי הקר ביותר בארץ. ומה המרחק בין זה לבין זה? 12 ק"מ בקו אווירי אופקי, וקילומטר אחד לערך בקו אנכי... מלהבות הבשן לאל-רום. ושמו של זה כשמו של זה, מעידים הם על המהות...מערכת שלג, כמה וכמה שלבים לה: ראשיתה ברוחות סער מלוות בגשמים עזים. הטמפרטורות צונחות וצונחות, ואט אט מתחלפים המשקעים הרטובים במשקעי קרח - גראופל וגמב"ש (ר"ת לגשם מעורב בשלג)... ואז בא הרגע ושאון נקישותיו של הסליט מתחלף בתיפופו החרישי של השלג. מטחים של שלג נקי מסוג 'קרמבו' ממלאים את חלל האוויר, דממה נעימה ומלאת קסם משתררת על כל המרחב.

לפעמים זה רק לילה אחד של קרמבו, לפעמים לילה ויום ברציפות. אך בין לבין יש ותתעצם הרוח עד מאוד, וה'קרמבו' יתחלף בשלג של 'סיכות', ומגען של אלו בחלקי גוף חשופים דוקר וצורב, מקפיא ומעיק. ברגעים אלו יערוג ההלך המכתת דרכו בחוץ הקפוא להמצא בבית החם מול הקמין, וכוס קקאו מהבילה וארומתית אחוזה בין ידיו...

ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד, ויתווסף ערבו של יום שני. ובהפציע השחר בשנית נרגעת הסופה ושלגי הקרמבו והסיכות מתחלפים בשלג עדין ונסוך-מסתורין מסוג 'פוך'. פתיתים קטנטנים עדינים ויבשים מרחפים כמעט ללא משקל, ומראה העולם אז לקוח ממש מתוך האגדות. בשלב זה הכל כבר מכוסה בשמיכה סמיכה, לבנה ופודראית, ומרקמה הולך ומתעדן.

קרעי שמיים צחורים ראשונים מוצאים את העולם לבן ובתולי. האוויר קר וצלול וכל צעד בשלג גורר אחריו חריקה נקייה של אבקת שלג נדחסת. אלו הם רגעים אמיתיים של חסד וזמנם קצוב. תוך שעות ספורות ייחם האוויר והשלג שנערם על העצים יותך יטפטף ויתפוגג בהדרגה. ובד בבד תתחלף היבשושיות הפודראית ברטיבות קרחית וכל ההרמוניה השלווה תהיה ל-mess אחד גדול...     

אז רגע לפני שזה קרה במערכת השלג האחרונה לקחתי את סדרת ה'שוטים' שלפניכם... כל התמונות צולמו בתוך היישוב, הטובל ביער של מחטניים ממינים שונים וביניהם אורני צנובר, אורנים שחורים, ברושים ממינים שונים ואף לא מעט ארזים. (הקישו עם העכבר על התמונה מטה כדי לעבור לתצוגת שקופיות.)


4 תגובות: