יום שישי, 26 בפברואר 2021

מערכת השלג הגדולה של פברואר 2021

ליום רביעי בבוקר, השבעה-עשר בחודש, זומנה לי הרצאה במרכז אחר"ת הנמצא בפאתי קיבוץ כברי שבגליל המערבי. שבוע קודם לכן אני יושב מול המרקע ומביט כהרגלי במפות הסינופטיות החזויות לטווחים הבינוניים והרחוקים, ורואה לנגד עיניי פנטזיה סינופטית אשר בוודאי תתנדף לה בעידכונים הקרובים. אלא שזו מיאנה להיעלם מהמפות, ומעידכן לעידכון עמדה על דעתה בעיקשות האופיינית באזורנו רק למערכות שרב... תחזית השלג הכבד לצפון רמת הגולן הלכה ונתבהרה עם שנקפו הימים, וכל המודלים תמימי דעים: זה הולך להיות יוצא דופן.

חמישי בבוקר. עולם בלבן

יום רביעי, 23 באוקטובר 2019

סתיו אלרומי


מתי הוא מתחיל? עם הופעתה של העננות הגבוהה, אי-שם בראשית אוקטובר. ומתי מסתיים? עם בוא החורף לקראת סוף נובמבר... קצר אך עז, עשיר בצבע בשמיים ממעל ובאווירה בארץ מתחת.

יום שבת, 15 ביוני 2019

סוף מאי 2019. דוגמית מחרמונית.


1325 מ"מ ירדו החורף הזה באזורנו, המון משקעי קרח ואף כמה וכמה מערכות שלג, רק שתיים מהן הותירו חותם על הקרקע. סה"כ, כמעט מאה ימים צפופים למדי של משקעים מדידים, ועוד יותר מכך ימי עננות ערפל וסגריר... קרוב לודאי שכמות המשקעים במזרח פחותה מכך, אבל די היה בה כדי להזרים את כל הערוצים בשפיעה נדירה. וכך נראית הסיפא של השנה המבורכת הזו ב-26 במאי, הנה דוגמית מהר חרמונית (תמונות נוספות מסביבת אל-רום תבאנה בקרוב). כנסו לרשימה והקליקו על אחת התמונות כדי לקבל תצוגת שקופיות.


יום שבת, 18 במאי 2019

אינך רואה עד שאתה באמת רואה


בטרם נתקלתי במשוואות לגראנג' ובניסוח ההמילטוניאני של המכניקה הקלאסית לא העלתי על דעתי שאפשר לחבר את המכניקה עם עולם האידאות האפלטוניות באופן אצילי כל כך... זכור לי כמה מרותק ומוקסם ישבתי בכיתה כאשר אהרון כשר שרבט את הפיתוח על הלוח, ללא רשימות עזר, בקלילות וכלאחר-יד. ואולם על האלגנטיות והעומק שביסודה של תאוריה פיזיקלית מלאה למדתי לראשונה מעתי קובץ, ששכח לגמרי שהוא מלמד תלמידים בסמסטר הרביעי, והציג משנה סדורה בדמותה של תורה טנזורית קווריאנטית. פתרון האוסצילטור ההרמוני באמצעות אופרטורי יצירה והשמדה היה מבחינתי סוג של יצירה לירית, ואל היופי שבמצבים הקוהרנטיים התוודעתי רק במהלך המבחן בסוף הסמסטר, הודות ליוסף דותן שעורר השראה אמתית בתלמידיו, במיוחד בזמן בחינה...

יום שני, 22 באוקטובר 2018

פתחת ארם*

שש טיוטות בנושאים שונים ומגוונים פתחתי בשנה החולפת רק בבלוג הזה, אלא שאף לא אחת מהן הבשילה לכדי חיבור... עד שתקופת ההבשלה תסתיים, אני אניח כאן כמה צילומים מסביבת מגוריי החדשה. והואיל ומצלמתי בת כמה וכמה שנים, וכמוה כך גם הנייד, איכות הצילומים נמצאת ביחס הפוך לעצמת המראות, ועם קוראי הסליחה. בוא יבוא היום ובעזרת ציוד משוכלל יותר אמסד כאן תמונות לתפארת... בלי נדר.

יום שבת, 11 בפברואר 2017

עם שוך המערכת

כבר ארבע מערכות שלג ידענו השנה במקום מגורינו החדש. בשנה שעברה התגוררנו זמנית באחד הישובים החמים במכורה, ועם בוא הקיץ העתקנו מגורנו למקום של קבע, והוא קרוב לודאי הישוב העברי הקר ביותר בארץ. ומה המרחק בין זה לבין זה? 12 ק"מ בקו אווירי אופקי, וקילומטר אחד לערך בקו אנכי... מלהבות הבשן לאל-רום. ושמו של זה כשמו של זה, מעידים הם על המהות...


יום ראשון, 15 בינואר 2017

שזיף משובח

לא היו לי כל כוונות לצאת לסיבוב אלפיני. היתה זו שעת צהריים ואת פעמיי כיוונתי לעבר מתלולי הרמה הצפונית, להליכה של התאווררות קלה בתוך הירוק המתפרץ. אלא שלחרמון יש משיכה מכשפת ולא יכולתי להסיר את המבט מחמוקיו הצחורים. חתכתי איפה צפונה בצומת כפר מסעד'ה ועליתי עד לחניון הצר למרגלותיו של הר שזיף. 

יום שישי, 23 בדצמבר 2016

על סביבונים קוסמיים קסומים


מבחינה חומרית אטומים הם בעיקר ריק. שהרי עיקר מסתו של האטום מרוכזת בגרעינו, אצל הנוקלאונים, ואילו שאר המסה - כשלוש עד שש מאיות האחוז בלבד - משוייכת לאלקטרונים והיא מרוחה אי-שם מסביב, ברדיוס הגדול בארבעה עד חמישה סדרי גודל מרדיוס הגרעין. כמה זה חמישה סדרי גודל? פי מאה-אלף. כך למשל אם נמשיל את רדיוס הגרעין למקטע בין מטר אחד, הרי שהאלקטרונים שבאטום מרוחים סביבו ברדיוס של 100 קילומטרים...

יום שבת, 20 בפברואר 2016

רוב מהומה על גלי מאומה


הרעיון להכין רשימת FAQ's על רקע ההישג של LIGO התבשל אצלי על אש קטנה במהלך השבוע שחלף. אמנם מידע רב שוחרר לציבור בערוצים המקובלים אבל התרשמותי הפרטית היתה שהמידע מבולבל, לעיתים קרובות לא מדוייק, וכמעט תמיד חלקי. ביום חמישי שינסתי מתניים והחילותי בליקוט וכתיבה, והרי התוצאה לפניכם (פורסם במקביל בבלוג רשימות בפיזיקה עיונית);

יום שישי, 29 בינואר 2016

In my backyard

כל התמונות מטה צולמו אל ועל אותו ההר - בלב הסתיו בבוקר תכול ושטוף-אור, בצהריים מאוחרים של חורף צעיר, ובשלהי הקיץ בזהב של דימדומים. איפה? אי-שם, במקום נהדר, ממש בחצר האחורית היכן שאנו מתגוררים (באופן זמני) בחצי השנה האחרונה... מזמין אתכם לפתוח תצוגת שקופיות באמצעות הקלקה על אחת מהתמונות ולהתרשם מיפי המקום ויפי שמיו.

* מיותר לציין, לא נעשתה כל עריכה בתמונות, זה מה שקלטה המצלמה וגם כשהתמונות יוצאות מצוין - זה תמיד הרבה פחות ממה שקולטת העין; אבל גם זה משהו.יום שישי, 22 בינואר 2016

הצלב


פסגת הגראנד קומבין מצולמת ממונט-פורט (מקור: ויקיפדיה)
קלוז-אפ. הצילום לקוח מאתר Trekking in the Alps.

ה- 30 ביוני 1997, לב ליבו של המאסיף האדיר גראנד קומבין. עשר שעות קודם לכן יצאתי מהכפר הקטנטן פיוניי השוכן עמוק בתחתיתו של חריץ צר באלפים של וולאי. תום של פתאים גמורים וחסרי נסיון הוליכני לטפס מעלה ישר דרך יער הגשם האלפיני, שלא עשה עימי חסד. שמונה מאות מטרים אנכיים של מאבק בשרכים סבוכים ומתלולי אבן כמעט בלתי עבירים, ועוד שלוש מאות מטר של דרדרות ואבני קרח, והנה ניצב אני עתה מותש על סיפו של הקרחון האדיר קורבסייר, והשעה היא שעת ערב מאוחרת, אך מוארת.

יום שבת, 17 באוקטובר 2015

המדד העברי לטרחנות כפייתית


טרחנות כפייתית (בקונטקסט המדעי) היא נטייה חזקה ולרוב מוחצנת להחליף תאוריה מדעית מבוססת בתאוריה self-made, לעיתים קרובות כזו שאף אחד אחר לא מבין. הטרחן הכפייתי משקיע את מיטב זמנו ומירצו בטיפוח רעיונותיו. לדידו, ראייתו את המציאות היא יחודית והיא מביאה לעולם גאולה בדמותה של תאוריה מדעית פורצת דרך המבטלת או מייתרת את התאוריות אותן הוא מתיימר להחליף. לנסיונות להעמידו על טעויותיו וכשליו הוא משיב בביטול סלחני: "אם רק תצאו מהקיבעון שלכם ותחשבו מחוץ לקופסא תבינו את העומק והאמת שבהצעותיי". ועוד הוא יוסיף בענווה (לעיתים מעושה ולעיתים כנה): "ההיסטוריה תאמר את דברה".